Historie chovatelské stanice "z Vejminku"


Psal se rok 1971 a já jsem dostal od rodičů darem svého prvního kokra, černého pejska. Když v r. 1978 tragicky uhynul pod koly motocyklu, moje touha po kokrech neměla konce až jsem si 21.3.1980 jel k p. B. Antonovičové do Luhačovic pro mou první fenku, černou Sofi z Malé Kamenné. Paní Antonovičové patří můj velký dík v mých začátcích. V roce 1983 jsem kryl Sofi jejím dědem ICH. Uscho v.d. Birke, vnukem Quettadene Mark. Toto spojení bylo velmi úspěšné, na tu dobu to byl vrh celkem moderního typu. V chovu působili Ch. Alan z Vejminku, Alba z Vejminku a do svého chovu jsem si ponechal Ch. Afrodité z Vejminku.

V roce 1985 jsem se seznámil s p. A. Rodenbuschem, předním chovatelem v Záp. Německu, od kterého mám též spousty cenných rad. Od něho jsem v r.1987 importoval zlatého psa Aro´s Golden Double. Byl to pes výborných kvalit a i přes svůj handicap (hůře se předváděl v cizím prostředí) to byl můj první Interšampion, 5 x CACIB, atd. a dal po sobě řadu výborných potomků. V r. 1988 jsem importoval černého psa Aro´s Newsprint, výborné anglické krve, který sice nedosáhl výstavních úspěchů jako Double, ale jeho dcera Xera z Vejminku je matkou mnoha kvalitních kokrů. Později jsem dovezl ještě zlatého Aro´s Martin, který měl sice výborný rodokmen, ale svými odchovy příliš neovlivnil chov u nás.

V r. 1990, jsem  kryl v Budapešti černým psem ICH Lochranza Certain Style. Tento pes pochází ze stanice, která psala historii na celém světě a mnoho let neměla konkurenci  Ze spojení Afrodité z Vejminku a Lochranza Certain Style jsem si ponechal do chovu zlatého psa Porgy z Vejminku, (Champ.,2 x CACIB, 2 x Klub.vítěz 92/93, 2 x KOKR ROKU 92/93) a černou fenu  Pusy z Vejminku (Champ., CACIB). Zvláště Pusy se uplatnila v mém chovu, je matkou vynikající Xery a CACIB Darling z Vejminku. V Polsku byl velice úspěšný CH., CACIB  Philip z Vejminku, který významnou měrou ovlivnil chov v Polsku.

S přáteli jsem  v létě r.1993 navštívil kolébku chovu angl.  kokra – Anglii. V Malvern se konala prestižní Champion Ship Show Cocker Clubu a 350 kokrů ve dvou kruzích byla podívaná na kterou nikdy nezapomenu. Snad náhoda, snad osud, ale nicméně se mi podařilo koupit tříapůlletou černou fenu výborné krve Quettadene jménem Manuchi Sweet Little Valentin (Quettadene Memento x Manuchi Black As Ebony). Byla čtrnáct dní nakrytá zlatým psem Atkia Trestan (SH.CH. Chataway The News Editor x Atkia Josephina). Z tohoto vrhu jsem si ponechal černého CH. Extra Boy z Vejminku a fenku black and tan Extra Music z Vejminku. Do Polska do chovu Hanga odešel černý Extra Fellow z Vejminku, který je Champ., CACIB a úspěšně navázal na odchovy po psu Philip z Vejminku. Extra Boy ve spojení s Pusy, Jessie a Xerou  dal řadu kvalitních štěňat.

Zvláštní zmínku si zaslouží chov čokoládově hnědých kokrů v mém chovu. Ze spojení Largo z Malé Kamenné x Sofi z Malé Kamenné se mi v r. 1986 narodila hnědá fenka Elena z Vejminku. Ta odešla do Záp. Německa. V r. 1994 jsem koupil její pravnučku D.C.´s Tasha v. Buchenberg. Ta ve spojení se psy, kde byla má krev z Vejminku dala vždy čokoládová štěňata, příp. toto zbarvení nesla ve svých genech. Řada z nich již působí v chovu.

Nyní zpět do Anglie. Seznámil jsem se s p. Penny Lester, velmi úspěšnou chovatelkou a uznávanou rozhodčí jejíž chov též velmi ovlivnil chov ve světě a při návštěvě prestižní Cruft 96 jsem koupil černého pejska Quettadene Once More (William). Tento pes, velmi čitelný pro anglický chov, byl výstavně velmi úspěšný, zvláště u anglických rozhodčích. Ve svých sedmi letech je ve výborné kondici a svůj typ předává na své potomky. Oboustranně má v sobě legendárního Sh.Ch. Quettadene Emblem.

V r. 1996 jsem koupil od dr. Jakkela z Budapešti zlatého psa Like Your Style of Black Mirage  z  linie Lochranza. Ze spojení s Extra Music z Vejminku jsem si ponechal zlatou, velmi perspektivní Etnu z Vejminku a ze spojení s Pusy z Vejminku černou CACIB Darling z Vejminku.

V r. 1998 jsem nakryl svou Extra Music z Vejminku psem 10 x CACIB ICH a Champ.mnoha zemí Asquanne´s Greeves. (Lochranza Black Peppermill x SH.CH. Asquanne´s Giorgio). Z tohoto spojení jsem si ponechal černého psa Jun.Champ., Champ. ČR, 4 x CACIB, Klubový vítěz 2000 Black Dream z Vejminku. Jeho dcera Gemma z Vejminku je velmi nadějná mladá fena. V Polsku je úspěšný jeho bratr Ch., CACIB Black Diamond z Vejminku

V r. 1999 jsem po další návštěvě klubové výstavy v Malvern v Anglii koupil zlatého psa Charbonnel Gold Dust. Pes výborné krve, jehož  vliv na chov si ještě netroufán hodnotit.

V Malvern jsem poprvé viděl SH.CH. Jozelah Short Story, kterou jsem znal jen z fotek. Obdivoval jsem její dlouhý krk při zachování výborné přední fronty. Celkově to byla velice atraktivní fenka ve výborném typu, velmi výstavně úspěšná. Jmenovala se SH.Ch. Jozelah Short Story (Sophie). Její majitelkou je p. Linda Robinson, s kterou jsem se seznámil asi před pár lety v Německu. Měl jsem velkou radost, že byla Sophie nakryta psem Quettadene Footsteps, synem psa Sh.Ch. Canigou Cambrai, kterého jsem měl možnost vidět na Cruft 96 kde triumfoval a stal se Best in Show. Koupil jsem tedy v březnu 2001 zlatou fenku Jozelah Words and Music. Linda si ponechala její sestru.

V létě 2001 jsem kryl Etnu z Vejminku v Jugoslavii  zlatým psem Quettadene Wild Oats (Quettadene Footsteps x Quettadene Solinda), který byl již výstavně úspěšný v Anglii. Je to mladý pes, toto krytí bylo jeho první na kontinentě. Čas ukáže,  jak správná to byla volba. Jejich dcery Lotty z Vejminku ve Švýcarsku a Lucia z Vejminku v Polsku vypadají velmi nadějně.

Dnes čítá můj chov 8 kokrů, s větším nebo menším úspěchem jsem odchoval 53 vrhů kokrů, využil jsem 14 x zahraniční krytí a importoval jsem 9 angl. kokrů. (4 z Anglie, 4 z Německa, 1 z Maďarska).

 Tak to byl můj příběh, 20 let života s kokršpaněly, 20 let radostí i zklamání, úspěchů i proher.

Jedno vím jistě. Neměnil bych. 

Pavel Šulcek léto 2002